Na Príslop netradične

Autor: Marián Fejerčák | 24.8.2019 o 2:37 | (upravené 5.9.2019 o 16:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  575x

Vrch Príslop (2141 m n. m.) je vlastne južnou rázsochou Baníkova (2178 m n. m.) a ľahko prístupný zo Žiarskej chaty v rovnomennej doline cez Jalovecké sedlo (1858 m n. m.). Pretína ho turistický chodník zeleného značenia.

V minulom článku som túto západotatranskú dvojtisícovku už spomenul, ale teraz ju predstavím v inom farebnom šate ako je teraz a aj teplotou ju presuniem o niekoľko stupňov Celzia nižšie.

V jeden krásny jesenný deň som sa vydal na prieskum atypickej trasy z dedinky Jalovec neďaleko Liptovského Mikuláša. Východiskovým bodom bol prístrešok neďaleko ústia Jaloveckej doliny. 

No ale pekne po poriadku...ticho v Jalovci umlčal zvuk motora autobusu, čo tam mal pravidelný príchod skoro ráno o pol šiestej - v októbri ešte po tme.

Po pár minútach slnečné lúče rozptýlili neistotu tmy a napredovanie zvážnicou začalo. Mapa aj GPS-ko sa zhodli, nech sa stanem súčasťou dolinky Rakytie, kde mi po celý čas robili spoločnosť potôčik rovnakého mena a dobre upravená zvážnica.

Pocity som mal zmiešané, lebo však to je jednoduché - zvážnica, potok a som hore - ale kus som musel potrápiť orientačný zmysel a pýtať sa neustále mapy a GPS-ka. Tu som sa naučil, že rozvaha, pokora a kladenie otázok sa stávajú dôležitou súčasťou stratégie každého dobrodruha, mňa nevynímajúc. Takáto situácia odháňa myšlienky a pocity typu - veď to viem alebo to je malina, či načo mi je mapa alebo prečo míňať baterky v GPS-ku, veď mám predsa pred sebou zvážnicu a hádam nejako už vyleziem hore - ale omyl! Potreba určitej dávky sebareflexie je namieste. 

Tu bol zaujímavý moment, keď ma skoro zlákala cestička okolo senníka, viditeľného vľavo, ale to by som nastúpil buď na hrebienok vŕšku Skala (1131 m n. m.) alebo by som sa mohol nechtiac ocitnúť v Jaloveckej doline a to už by nebol taký prietok endorfínov v mozgu.

Mierne chladné, no krásne počasie umožnilo fotoaparátu sa vyblázniť na maximum. S takýmito výhľadmi začalo šialenstvo pre objektív. Čím viac ustupoval les, tým ruka už foťák menej a menej odkladala. 

Ignorovaním tejto tabuľky sa zvyšuje pravdepodobnosť rozptýlenia krokov niekde na zalesnenom hrebeni a pocit zmätku nenechá na seba dlho čakať. Takže je to jasné...

Celkom slušne vyšliapaný chodníček pomerne strmým no krátkym svahom utíšil prípadné pochybnosti o tom, že koliba pod Hoľou (cca 1450 m n. m.) je ešte v nedohľadne.

 

Zvedavosť mnou lomcuje - aký dojem zanechá interiér?

Interiér napokon príjemne prekvapil, nemá sa za čo hanbiť - odolávam pokušeniu prenocovať. 

Hriech by bol nepreskúmať okolie koliby...

Cestička v strede pokračujúca lesom dovedie turistu k takej vyhliadke s možnosťou výhľadu na Babky a ďalej klesaním po lesnatom hrebeni cez vŕšok Skala dole na zvážnicu.

Nad nutkaním ostať tu dlhšie zvíťazila túžba pokračovať na Ráztoku cez kosodrevinový Trnác (1680 m n. m.). Za kolibou ma čakalo ešte jedno prekvapenie - tečúca voda a provizórne WC.

Toto tajomstvo v zelenom prevedení sa mení v jeho biele pokračovanie tam hore. Vzrušenie sa stupňuje priamo úmerne s narastajúcimi výškovými metrami.

Naozaj toto počasie ma núti zdržiavať sa na každom kroku a neprestajne obdivovať tieto scenérie a zároveň dostáva aj krk zabrať, čo sa toľko otáča dookola.

Prekonanie tohto neznámeho pahorku okupovaného bohatým porastom kosodreviny zaručuje bezprostredný kontakt s vytúženou Ráztokou.

Ešte zaostrím na milovaný Baranec.

Jalovecká kopa ochotne púšťa môjho ducha do svojho sedla a ten súhlasí.

Viac-menej viem, čo ma čaká, ale zakaždým je to akoby nanovo, nikdy sa nezopakuje to isté. Tuším, že tam hore vietor schladí moje emócie...

Hoci Príslop svojou polohou nemá výsadu patriť medzi Roháče, svojou charakteristikou sa im určite vyrovná, ba v niektorých ohľadoch ich aj predčí - napríklad vlastní meteorologickú stanicu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?